psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Chusta kółkowa – jak uratować dłuższe noszenie?

Standardowa chusta kółkowa to około 2-metrowe pasmo tkaniny, które z jednej strony zakończone jest kółkami. Chusta kółkowa jest szybka w zakładaniu i wielu rodziców ją lubi, ale ma ona jedną podstawową wadę – klasyczne sposoby jej noszenia obciążają niesymetrycznie osobę noszącą. Z tego względu nie jest ona polecana na długie spacery. Czy można inaczej?

Należę do osób, którym trudno sobie wyobrazić chustonoszenie swoich dzieci bez chusty kółkowej. Wspominałam o tym nie raz. Jest to narzędzie, która sprawdza się w wielu codziennych sytuacjach i nadaje się do noszenia dzieci od pierwszych dni życia (przeczytaj o chuście kółkowej TUTAJ).

Chusta kółkowa miesiącami jeździła ze mną w samochodzie lub w wózkowym koszyku. Zdarzało mi się również usypiać w niej dzieci. Jako doradca noszenia polecam chustę kółkową również wtedy, kiedy dziecko reaguje na wiązanie protestem i potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do noszenia. Szybkość jej zakładania oraz dociągania sprawia, że przy mocno wiercących się maluchach chusta kółkowa ratuje niejedną rodzinę.

W chuście kółkowej najczęściej nosimy na przodzie lub na biodrze. Niestety, jej wadą jest to, że daje niesymetryczne obciążenie osoby noszącej:

Chusta kółkowa wariacjeDzisiaj chciałabym Wam pokazać, jak można sobie z tym problemem poradzić w wyjątkowych sytuacjach, kiedy z różnych powodów chusta kółkowa jest naszym pierwszym wyborem, ale planujemy ponosić w niej nieco dłużej. Przykład? Nosimy dziecko w chuście kółkowej, dziecko niespodziewanie w niej zasypia, a my nie chcemy ryzykować obudzeniem go podczas wyciągania z chusty.

Część moich uczniów zna już te patenty 🙂 Potrzebna nam będzie druga chusta kółkowa lub dowolna chusta wiązana – im krótsza, tym wygodniejsza.

Wariacja z dwiema chustami kółkowymi

Dziecko jest zawiązane klasycznie w chustę kółkową (z odwróconą krawędzią). Jeśli nosimy je na biodrze, wygodniej będzie, o ile to możliwe, przesunąć je delikatnie na przód. W następnym kroku zakładamy na siebie drugą chustę kółkową – w taki sam sposób, w jaki założyliśmy pierwszą. Tym razem jednak mamy ułatwione zadanie, ponieważ dziecko jest już unieruchomione, a my mamy dwie wolne ręce 🙂 Oto efekt końcowy:

Chusta kółkowa wariacjeChusta kółkowa wariacje

Chusta kółkowa wariacjeJeśli przeszkadzają nam ogony chusty lub chcemy dodatkowo zabezpieczyć dziecko przed kontaktem z kółkami, możemy owinąć ogony wokół kółek.

Chusta kółkowa wariacjeChusta kółkowa wariacjeWariacja z chustą kółkową oraz chustą wiązaną

Jeśli pod ręką mamy jedynie chustę wiązaną, również w łatwy sposób możemy sobie pomóc. Na dziecku zawiązanym w chustę kółkową wykonujemy z użyciem drugiej chusty wiązanie a’la kangur na biodrze (czyli jakby połowę klasycznego kangura na przodzie). Efekt wygląda tak:

Chusta kółkowa wariacjeChusta kółkowa wariacjeChusta kółkowa wariacjeZwróćcie uwagę, że w każdym z tych rozwiązań chusty bardzo dobrze odciążają osobę noszącą. Dzięki rozłożonym rękawkom, chusty obejmują dużą część ramion (jak w klasycznym kangurze).

W związku z użyciem dwóch chust, dziecko ma na sobie dwie warstwy tkaniny. Nie jest to więc komfortowe rozwiązanie na upalne lato, ale w innych porach roku – czemu nie? Wiadomo – jest wielce prawdopodobnym, że szybciej zawiążemy na sobie pojedynczą chustę wiązaną, ale, jak wspomniałam, ta propozycja dotyczy wyjątkowych sytuacji, kiedy dziecko jest już w chuście kółkowej, a zanosi się na dłuższe noszenie. Jestem ciekawa, czy znajdziecie dla niej swoje zastosowanie. Dajcie koniecznie znać! 🙂

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]