psycholog dziecięcy, pomoc okołoporodowa, rodzicielstwo, chustonoszenie

Dziecko w nosidle na biodrze – do czego przydaje się krzyżowanie szelek i jak to zrobić?

Duża część nosideł ergonomicznych daje możliwość odpinania szelek z boku panelu oraz ich krzyżowania na plecach osoby noszącej. Jakie korzyści to przynosi i jak to zrobić? Jaki jest związek pomiędzy krzyżowaniem szelek i noszeniem dziecka w nosidle na biodrze? Zobaczcie sami!

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Nietrudno zauważyć, że nosidła ergonomiczne różnych marek czasami bardzo mocno różnią się konstrukcją. Jednym z elementów podlegających różnicom jest sposób mocowania szelek z boku panelu. Niektóre z nosideł mają szelki wszyte na stałe (np. Tula), podczas gdy inne dają się odpinać dzięki małym klamerkom.

Isara nosidła ergonomiczne

Różne sposoby mocowania szelek z boku panelu:
Po lewej nosidło Tula, po prawej nosidło Isara

Krzyżowanie szelek w nosidle – korzyści dla noszącego

Możliwość odpinania szelek daje dodatkowe możliwości, których brakuje nosidłom z szelkami wszytymi na stałe. Możemy je skrzyżować na plecach osoby noszącej. Co to daje?

  • Po skrzyżowaniu szelek układają się one bliżej szyi osoby noszącej. Niektórzy rodzice skarżą się na to, że podczas noszenia dziecka na przodzie ciała szelki zsuwają im się z ramion. Nawet, jeśli w rzeczywistości tak się nie dzieje, pozostaje takie wrażenie. Przyznam, że miałam podobnie 🙂 Dzięki skrzyżowaniu szelek nosidła problem przestaje istnieć. Pokazywałam to kiedyś na przykładzie nosidła Fidella Fusion:
  • Nosidło Fidella FusionDzięki opcji krzyżowania szelek, w nosidle ergonomicznym możemy nosić dziecko również na biodrze. Tę opcję chwalą sobie szczególnie rodzice tych dzieci, które nie chcą być już noszone na przodzie, a akurat nie ma możliwości włożenia ich na plecy.

Isara nosidła ergonomiczne

Jak krzyżować szelki w nosidle?

Pokażę Wam teraz proces zakładania nosidła z opcją krzyżowania szelek. Należy pamiętać, żeby przed włożeniem dziecka odpiąć szelki oraz wydłużyć je, czyli przesunąć klamerki w dół czarnych taśm.

Noszenie na przodzie

W przypadku noszenia na przodzie ciała zakładanie nosidła wygląda tak:

1. Po zapięciu nosidła układamy na sobie dziecko w taki sposób, żeby jego pupa znalazła się tuż nad pasem biodrowym, na jego środku. Następnie nakładamy panel nosidła na plecy dziecka:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

2. Przerzucamy szelki na plecy i sięgamy pod pierwszą taśmą po szelkę znajdującą się po przekątnej:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

3. Stale podtrzymując dziecko, wpinamy klamerkę w drugą jej część zamocowaną z boku panelu. Następnie dociągamy szelki:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Warto zwrócić uwagę na to, że mamy możliwość pociągnięcia taśm z obu stron klamry:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Z pociągnięciem taśmy w przód nie ma żadnego problemu, natomiast pociągnięcie tylnego końca może wymagać pewnego zabiegu, a mianowicie wykorzystania dźwigni swojego ramienia. W praktyce wygląda to tak, że oplatam taśmę wokół ramienia i wykonuję ruch w tył, dzięki czemu taśma przesuwa się w klamrze 🙂 Nie zawsze jest to konieczne, ale często pomaga w uzyskaniu odpowiedniego napięcia szelek.

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

4. Powyższe czynności powtarzamy z drugą szelką:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Pamiętajcie również, że w dowolnie wybranym przez siebie momencie dobrze jest złapać panel nosidła u jego szczytu i wyciągnąć go delikatnie w górę. Zabieg ten pomaga uwolnić ewentualny nadmiar tkaniny, który czasami blokuje się w okolicy pupy dziecka. Po jego wyciągnięciu warto jeszcze poprawić dociągnięcie szelek.

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Gotowe! 🙂

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Nie ma co ukrywać, że zakładanie nosidła z szelkami zamocowanymi na prosto (jak w plecaku) jest szybsze. Jeśli jednak poświęcimy chwilę na skrzyżowanie szelek, może się okazać, że komfort noszenia dziecka na przodzie ciała znacznie się poprawi. Sprawdźcie, jak będzie w Waszym przypadku 🙂

Noszenie na biodrze

Podobnie będzie wyglądało wkładanie dziecka na biodro:

1. Zapinamy nosidło na biodrze i układamy dziecko tak, żeby jego pupa znalazła się tuż nad pasem biodrowym, na jego środku. Nakładamy panel na plecy dziecka:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

2. Przerzucamy szelki na plecy i sięgamy pod pierwszą taśmą po szelkę znajdującą się po przekątnej. Wpinamy szelkę w klamerkę przy panelu:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

3. Dociągamy szelki podobnie, jak w instrukcji powyżej (można ciągnąć taśmy w przód i/lub w tył):

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

4. Powyższe czynności powtarzamy z drugą szelką.

Voila! 🙂

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

W podobny sposób możemy nosić dziecko w nosidle wiązanym lub hybrydowym (o rodzajach nosideł przeczytasz TU). Zamiast na przodzie ciała, umieszczamy je po prostu od razu na biodrze.

Alternatywny sposób zapięcia szelek przy noszeniu na biodrze

Tak z kolei wygląda alternatywny sposób prowadzenia szelki wychodzącej z panelu po stronie tego boku, na którym siedzi dziecko:

Dziecko na biodrze_krzyżowanie szelek

Zamiast na szczyt ramienia, prowadzimy ją pod pachą i poziomo po naszych plecach. Ten sposób ma swoje zalety i wady. Przydaje się w przypadku osób szczególnie wysokich oraz w sytuacji, gdy dziecko jest noszone z rączkami wyjętymi ponad panel. Spróbujcie, jak Wam jest wygodniej.

A Wy? Lubicie nosić na biodrze? 🙂

W sesji zdjęciowej wykorzystałam regulowane nosidło ergonomiczne Isara w wersji Standard. Przeczytacie o nim więcej TU.

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […]