Wkładanie dziecka do nosidła ergonomicznego nie jest szczególnie skomplikowane, jednak, jak w przypadku każdego innego sprzętu, trzeba wiedzieć, jak to zrobić poprawnie. Przedstawiony poniżej sposób zakładania nosidła Fidella Fusion można zastosować również do innych nosideł klamrowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
Nosidła ergonomiczne Fidella Fusion występują w dwóch regulowanych rozmiarach – Babysize oraz Toddler. Oba typy reguluje się i zakłada w taki sam sposób. O unikalnych cechach tych nosideł pisałam wcześniej TU. Z kolei artykuł o specyfice nosideł regulowanych oraz o tym, jak je wybrać, znajdziesz TU. Dzisiaj chciałam pokazać, w jaki sposób włożyć dziecko do nosidła Fidella Fusion tak, by nosić w nim z komfortem dla siebie i dziecka.
Specyfika nosideł Fidella Fusion
Specyfiką nosideł Fidella Fusion, oprócz regulacji wielkości panelu, jest to, że można w nich wybrać jeden z dwóch sposobów wpinania szelek w panel otulający plecy dziecka. Jedno miejsce wpięcia (taśma z klamerką) znajduje się mniej więcej w połowie wysokości panelu, a drugie biegnie tuż przy pasie biodrowym. Wpięcie szelki w połowie wysokości panelu sprawia, że kręgosłup dziecka w nosidle bardziej się prostuje, ponieważ po dociągnięciu taśmy wywiera się nacisk na jego odcinek piersiowy. Nie należy się tym niepokoić, jeśli nosimy większe dziecko, które świetnie radzi sobie z samodzielnym siadaniem, a jego kręgosłup ma wykształcone i ustabilizowane krzywizny, które go odciążają w czasie siedzenia z wyprostowanymi plecami. Jeśli natomiast dziecko ma ten etap jeszcze przed sobą, wówczas na wagę złota jest możliwość zapięcia szelek przy pasie biodrowym. Dzięki niemu łatwiej jest zachować lekko zaokrąglony kształt pleców, a przez to bardziej odciążyć kręgosłup. Po więcej szczegółów odsyłam Was do wspomnianego wyżej artykułu z recenzją nosidła Fidella Fusion.
Dwa miejsca wpięcia szelek w nosidle Fidella Fusion
Pokażę Wam dzisiaj, w jaki sposób włożyć dziecko do nosidła Fidella Fusion, kiedy szelki wpięte są w dolne klamry. Z doświadczenia wiem, że ten sposób sprawia więcej kłopotów. Zaczynamy!
Zakładanie nosidła Fidella Fusion
1. Przyłóż wewnętrzną część pasa biodrowego do swojego brzucha. To, na jakiej wysokości go zapniesz, powinno zależeć od Twojego wzrostu oraz wzrostu dziecka. Docelowo głowa dziecka powinna móc oprzeć się o Twój dekolt. Wysokie osoby przestrzegam przed zapinaniem pasa zbyt nisko – jeśli głowa dziecka znajdzie się na wysokości klatki piersiowej, jej krzywizna sprawi, że dziecko będzie stale odchylać głowę w tył.
2. Zapnij pas biodrowy w taki sposób, aby męska część klamry przeszła pod gumką, która zabezpiecza nosidło przed przypadkowym odpięciem. (Uwaga! Nosidło w wersji Fidella Fusion Toddler 2.0 ma inny system zabezpieczający, a mianowicie klamrę trzypunktową.)
3. Dociągnij taśmę w pasie biodrowym tak, aby nosidło ściśle przylegało do Twojego ciała.
4. Po upewnieniu się, że panel nosidła znajduje się dokładnie na środku Twojego ciała, przytul do siebie Malucha na takiej wysokości, aby jego pupa przylegała do szczytu pasa biodrowego.
5. Włóż dłoń pod panel nosidła i nałóż go na plecy dziecka.
6. Rozciągnij panel nosidła na całą szerokość ud dziecka (do granicy z dołami podkolanowymi).
7. Nałóż szelki na swoje ramiona, upewniając się uprzednio, że czarna taśma wraz z klamerką, w którą wpięliśmy szelkę, przechodzi POD nogą dziecka. (Jeśli szelki są wpięte tradycyjnie w połowie wysokości panelu, pomijamy ten punkt i po prostu nakładamy je na siebie.)
8. Zapnij chest-belt na plecach. (Uwaga! Przed założeniem nosidła chest-belt można ustawić na różnej wysokości, ponieważ przesuwa się w górę i w dół. Sprawdź, jaka wysokość będzie dla Ciebie najwygodniejsza.)
9. Chwyć w obie dłonie szczyt panelu i pociągnij go delikatnie w górę – tym sposobem uwolnisz tkaninę, która czasami blokuje się pod pupą dziecka.
10. Pora na dociągnięcie szelek.
UWAGA! Aby dobrze dociągnąć szelki, ułóż jedną dłoń pod pupą dziecka i nieznacznie ją unieś. W tym samym czasie pociągnij drugą ręką taśmę, która skraca szelkę. Zwróć uwagę, że każda szelka ma dwie takie taśmy:
Uniesienie pupy dziecka podczas dociągania szelek jest BARDZO WAŻNE. Jeśli tego nie zrobimy, dociąganie nie będzie efektywne – szczególnie, jeśli dziecko już więcej waży. Z dużym prawdopodobieństwem pupa dziecka zapadnie się za bardzo w panel, a szelki będą nadal za długie, co źle wróży dla komfortu noszenia.
11. Po dociągnięciu szelek możesz jeszcze pomóc dziecku „umościć się” w nosidle – obejmij dłońmi stawy kolanowe dziecka oraz łydki i bardzo delikatnie przesuń je bliżej środka ciała. Jeśli nosidło jest miękkie (szczególnie, jeśli jest uszyte z tkaniny takiej, jak chusty do noszenia dzieci, a więc pracującej po skosach) i jeśli pas biodrowy nie jest bardzo mocno usztywniony, pomoże to nieznacznie odkleić miednicę dziecka od ciała rodzica i ułatwi zaokrąglenie kręgosłupa.
Gotowe! 🙂
Dobrego noszenia! 🙂